Ćwiczenia

2 października 2015r. na terenie Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła Sp. z o. o. w Sulnówku odbyły się ćwiczenia dla jednostek OSP oraz PSP z terenu powiatu świeckiego. Założenie do ćwiczeń składało się z dwóch część. W pierwszej w wyniku dostarczenia w śmieciarce rozgrzanego popiołu doszło do zadymienia w budynku składowania odpadów komunalnych ora sortowni. W trakcie ewakuacji pracowników w budynku pozostał jeden z nich. Przybyły zastęp JRG Świecie przeszukał pomieszczenia w celu odnalezienia zaginionej osoby. Po zakończeniu pierwszego epizodu funkcjonariusz JRG Świecie przeprowadził szkolenie z pierwszej pomocy przedlekarskiej. Druga część zakładała, iż nadpalone śmieci zostały przewiezione w okolice pryzm na których składowane były materiały plastikowe, wyniku czego doszło do ich zapalenia. Ze względu na duża palność pożar zaczął się szybko rozwijać. W celu ugaszenia go zostały na miejsce zadysponowane siły i środki z terenu i powiatu.

Celem szkolenia było m. in.: przygotowanie osób do pełnienia funkcji dowódczych i kierowniczych, umiejętności wypracowania najskuteczniejszego rozwiązania taktycznego, dostarczania wody na duże odległości oraz zapoznanie funkcjonariuszy oraz członków ochotniczych straży pożarnych z zagrożeniami występującymi na terenie Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów "Eko-Wisła".

Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 29 zastępów straży pożarnej ponad 100 ratowników.

Całość została podsumowana przez przybyłego na miejsce Komendanta Powiatowego PSP w Świeciu bryg. Janisława Bullera, Starostę Powiatu Świeckiego Pana Franciszka Koszowskiego oraz Prezesa Eko-Wisły Pana Tadeusza Werkowskiego.