Wypadek drogowy w Luszkowie

23 czerwca 2017 r. o 8:41 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straż Pożarnej w Świeciu otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym w Luszkowie na drodze krajowej nr 5. Na miejsce zdarzenia zostały skierowane trzy zastępy JRG Świecie (GLBA-Rt, SCRt, SLOp) oraz dwa zastępy OSP (Wałdowo, Gruczno).

Po przybyciu, KDR przekazał, iż w zdarzeniu uczestniczą dwa samochody ciężarowe oraz jeden osobowy. Kierowcy Skody (zabrany do szpitala – ogólne potłuczenia) oraz Scanii o własnych siłach opuścili pojazdy, natomiast kierowca drugiej Scanii, która uderzyła w drzewo, został uwięziony w kabinie.

Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, próby uwolnienia uwięzionego kierowcy z pojazdu. Ze względu na skomplikowany stopień uszkodzenia pojazdu w celu wykonania dostępu do rannego, ratownicy musieli przy wykorzystaniu SCRt Mega City zabezpieczyć wrak pojazdu przed przemieszczaniem, usunąć drzewo, które ograniczało dostęp do poszkodowanego. Przy pomocy narzędzi hydraulicznych wykonano dostęp oraz ewakuowano rannego na deskę oraz przekazano ZRM. W momencie przekazania lekarz stwierdził zatrzymanie akcji serca, dlatego wspólnie z ratownikami przystąpiono do przeprowadzenia resuscytacji, dzięki której udało się przywrócić czynności życiowe. Następnie osoba poszkodowana została zabrana do szpitala. Po zakończeniu oględzin przez Policję usunięto pojazdy z drogi.