Ćwiczenia Zima 201713 grudnia 2017 r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu przeprowadziła ćwiczenia z zakresu działań w zimowych anomaliach.

Scenariusz zakładał, iż podczas zawodów wędkarskich na lodzie dochodzi do zarwania tafli lodu w skutek tego 10 osób wpada do wody. Sytuacja wymagala ewakuacji ludzi z wody i zabezpieczenia ich do czasu przybycia ZRM.

W ćwiczeniach uczestniczyły 3 zastępy JRG Świecie, 2 OSP Ratownik, oraz OSP Przechowo, Dziki i Wielki Stwolno.

Teren ćwiczeń podzielono na dwa odcinki bojowe. Pierwszy odcinek odpowiedzialny był za ewakuację 3 osób z powierzchni lodu (częściowo zanurzonych). Zrealizowali to zabezpieczeni ratownicy w ubraniach niezatapialnych techniką „człowiek żaba” . Drugi odcinek bojowy wyposażony w ponton i łódkę ewakuował 2 osoby. Pozostałe 5 osoby samodzielnie wydostały się z wody na pomost, w tym jedna osoba z NZK (fantom). Na potrzeby akcji stworzono punkt medyczny na bazie namiotu pneumatycznego jednostki OSP w związku z dużą ilością osób poszkodowanych (zdarzenie mnogie).

Ćwiczenia nadzorował i oceniał Komendant Powiatowy PSP w Świeciu bryg. Piotr Tkaczyński wraz z bryg. Piotrem Poświatą Dowódcą JRG Świecie i asp. Grzegorzem Danielewskim Powiatowym Koordynatorem Ratownictwa Medycznego.