110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechowie7 lipca 2018 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Przechowie obchodziła swój doniosły jubileusz – 110 lat istnienia.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Chrystusa Króla, w intencji wszystkich członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechowie. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na stadion, znajdujący się w sąsiedztwie jednostki, gdzie odbyła się oficjalna część programu. Jednym z głównych punktów obchodów było wręczenie odznaczeń oraz wyróżnień najbardziej zasłużonym dla jednostki. Na uwagę zasługuje wręczenie druhowi Janowi Szwarz Medalu Honorowego im. Bolesława Chomicza oraz Złotego Znaku Związku druhowi Romanowi Kowalonek. Na uroczystości nie zabrakło także zacnych gości, wśród których byli:

  1. Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego – st. bryg. Sławomir Herbowski,
  2. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu – bryg. Piotr Tkaczyński,
  3. Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP – dh Józef Gawrych,
  4. Wicestarosta Świecki – Barbara Studzińska,
  5. Burmistrz Świecia – Tadeusz Pogoda,
  6. Wiceburmistrz Świecia – Krzysztof Kułakowski,
  7. Przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu – Jerzy Wójcik,
  8. Prezes Miejsko – Gminny OSP – dh Zdzisław Plewa.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody dla dzieci wyróżnionych, które brały udział w konkursie plastycznym z okazji 110 lat istnienia OSP w Przechowie, pn. : „ Powódź, pożar, dniem i nocą – straż przychodzi nam z pomocą”.

Tekst: Magdalena Żłobińska – OSP Przechowo

Zdjęcia: Patrycja Wyka, Paweł Witkowski – OSP Przechowo