ĆwiczeniaW dniu 24 września 2018 roku około godziny 12:00 pilot samolotu pasażerskiego Polskich Linii Lotniczych LOT lecącego na trasie Bydgoszcz-Gdańsk ze 100 osobami na pokładzie w wyniku awarii silników podejmuje próbę awaryjnego lądowania na jeziorze Radodzierz na terenie powiatu świeckiego. W wyniku uderzenia o lustro wody oraz tzw. ślizgu kadłuba samolotu po akwenie, samolot rozwarstwia się na dwie części. Przód samolotu z częścią pasażerską pod wpływem prędkości wpada na brzeg jeziora, natomiast tylna część kadłuba wraz ze skrzydłami oraz przedziałem cargo osiada na dnie. Część pasażerów (z różnymi obrażeniami) w chwili przybycia na miejsce zdarzenia służb ratowniczych znajduje się w części kadłuba, który leży na brzegu jeziora. Pozostali ranni pasażerowie zostali rozproszeni na akwenie oraz w pobliskim trzcinowisku. Część osób nie przeżyła katastrofy i została uwięziona we wraku, który znajduje się na dnie jeziora, kilku pasażerów w wyniku doznanego szoku powypadkowego oddala się z miejsca katastrofy. Ponadto w wyniku awaryjnego lądowania oraz wycieku paliwa następuje pożar lasu ulega przylegającego do miejsca rozbicia się samolotu.

To scenariusz ćwiczeń KOORDYNACJA 2018, które odbyły się na terenie powiatu świeckiego, mających na celu zgranie służb uczestniczących w zdarzeniach masowych. Były to jedne z największych tego typu ćwiczeń zorganizowanych w ostatnich latach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestniczyło w nich ponad 460 ratowników oraz przedstawicieli służb.

Na terenie ćwiczeń obecny był Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, oraz przedstawiciele służb i instytucji biorących udział w ćwiczeniach. Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej reprezentowali jego zastępcy mł. bryg. Jacek Kaczmarekoraz st. bryg. Sławomir Herbowski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Piotr Tkaczyński wraz z zastępcą st. bryg. Andrzejem Rafalskim.