ĆwiczeniaStarostwo Powiatowe w Świeciu w dniach 24-25 października 2019 r. przeprowadziło ćwiczenia powiatowo-gminne z elementami zarządzania kryzysowego pk. „KOBRA 19” na temat: „kierowanie realizacją zadań obronnych i zarządzania kryzysowego na terenie Powiatu Świeckiego w sytuacji zagrożenia konfliktem polityczno-militarnym w stanach nadzwyczajnych i w czasie wojny”.

Jednym z elementów ćwiczeń był atak terrorystyczny na budynek Urzędu Miasta w Świeciu. 24 października 2019 r. Około godz. 1200 pracownik urzędu otrzymuje maila z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym na terenie Urzędu Miasta. Natychmiast informuję Policję, która po przybyciu na miejsce odnajduje podejrzany pakunek w piwnicy Urzędu. W obiekcie zostaje ogłoszona ewakuacja, w trakcie której przy jednym z wyjść dochodzi do wybuchu bomby w koszu na śmieci, w wyniku którego pięć osób zostaje poszkodowanych. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy straży pożarnej zabezpieczyły miejsce zdarzenia, przeprowadziły triage poszkodowanych oraz ich ewakuacji. Ze względu na nie sprzyjające warunki atmosferyczne ratownicy rozstawili namiot pneumatyczny w celu bezpiecznego opatrywania obrażeń wraz z ratownikami ZRM i przygotowania rannych do transportu do szpitala.

Ćwiczenia obserwowali: Komendant Powiatowy PSP w Świeciu bryg. Piotr Tkaczyński wraz ze swoim zastępcą st. bryg. Andrzejem Rafalskim, Komendant Powiatowy Policji insp. Robert Olszewski, Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Świeckiego Pan Zbigniew Semrau oraz Burmistrz Miasta Świecia Pan Krzysztof Kułakowski.

Wszyscy uczestnicy potwierdzili, iż nigdy nie można wykluczyć podobnego scenariusza wydarzeń w rzeczywistości, a wspólne ćwiczenia pozwoliły poszczególnym służbom na odpowiednie przygotowania się do prawdziwych działań.